Rosetta Stone

Rosetta Stone Nedir ? Yararlı Mı ?

Merhaba ülkecek dil öğrenmek hepimizin sorunu. Bir dili ne kadar çabalasak da çok zor öğreniyoruz ve çeşitli alternatifler arıyoruz. Bugün sizlere Rosetta Stone adlı dil öğrenme programıyla İngilizce dilinde yaşadıklarımdan bahseceğim. Öncelikle biraz tanım yapalım.

Rosetta Stone Nedir ?

Rosetta Stone bir dil öğrenme uygulamasıdır. Dualingo gibi alternatiflerinden farklı olarak ücretlidir fakat eğer üniversite öğrencisiyseniz birçok üniversite Rosetta Stone’u ücretsiz olarak sağlamakta. Ben de bu vesileyle tanıştım kendisiyle.

Rosetta Stone Nasıl İşliyor ?

Her dili seviyelere ayırmışlar. Popüler diller, ingilizce, almanca,ispanyolca,fransızca gibi seviye 5’e kadar çalışabiliyorsunuz. Daha az popüler olan ve zor dillerde kimisi sadece seviye 1 kimisi seviye 3’e kadar çalışma imkanı sunuyor. Her seviye 4 üniteden oluşuyor ve her ünitenin içerisinde de 4 köşetaşı dediğimiz o ünitenin ana kısmını öğreten bölümler var.Üniteler ise günlük hayatla alakalı(Seyehat,İlişkiler,Acil durumlar gibi gibi). Her ünitenin sonunda da bölüm sonu dediğimiz bir MileStone var. Köşetaşları ve MileStone harici aralardaki bölümlerde ise Speaking,Reading,Writing,Grammer,Review,Listening gibi bölümler var. Köşetaşı bu bölümlerin hepsinin karışımı gibi düşünebilirsiniz. Yani hepsinden az az çalıştırıyor. Daha sonra diğer köşetaşına varana kadar arada bu etkinlikleri yapıp diğer köşetaşına varmaya çalışıyorsunuz. Bu etkinlikler köşetaşına göre daha kısa sürüyor.

Nasıl Öğretiyor ?

Rosetta Stone’un çok basit bir öğretme biçimi var: Tekrar. Sizlerin önüne sürekli resimler çıkartıyor. Siz o resimleri yeri geliyor cümlelerle eşleştiriyorsunuz. Yeri geliyor o resme uygun olan cümleyi Speaking şeklinde söylüyorsunuz ve aynı resim ünite içerisinde ilerledikçe 5 adımda bir bazen 10 adımda bir karşınıza çıkıyor ve o cümleyi veya o kelimeyi tekrarlaya tekrarlaya öğretiyor evet kulağa biraz sıkıcı gelebilir ama gerçekten işe yarıyor.Öğrettiği şey aslında şu: Seyehat ünitesini ile alırsak size pasaport kontrolönde nasıl cevap verirsiniz,rezervasyon nasıl yaptırırsınız,yol nasıl sorarsınız veya tarif edersiniz gibi bu durumlarla ilgili cümleleri tekrar ettiriyor.

MileStone Ne Peki ?

Milestone ise işin en eğlenceli tarafı. Tüm ünitede öğrendiğiniz kelimeler ve cümle kalıplarıyla sizin önünüze sıralı resimler getirerek sanki o duruma maruz kalmışsınız gibi bir dialog yaptırıyor. Önünüze bir resim geliyor ve size o resimle ilgili ünitede öğrettiği cümleyi söylemenizi istiyor. (Örnek seneryo:yurtdışına çıktınız ve kayboldunuz sokaktan rastgele birisine yol sormanız gerekiyor).

Özet Olarak

Özet olarak Rosetta Stone sizin dil öğrenmenizi eğlenceli bir hale getirmeye çalışıyor. İngilizce dilini yaklaşık 1 ayda bitirdim ve her gün başına sıkılmadan oturdum. Bana en büyük katkısı ise günlük hayatta iletişim kurarken kullanabileceğim bir sürü kelime ve cümle kalıpları öğretti. Eğer üniversiteniz ücretsiz sağlıyorsa mutlaka kullanın derim.

Ekin Abalıoğlu


Ekin Abalıoğlu
HAKKIMDA

22 Ekim 1998 tarihinde Denizli'de doğdum.İlkokul ortaokul ve Lise öğrenimini burada tamamlayarak 2018 yılında Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne girmeye hak kazandım. Hala Ege Üniversitesi'nde öğrenimime devam ediyorum. Programcılık hayatım 7. Sınıfta online oyunlara hile yazmak istememle başladı.Bu sıralar web programlama ile daha çok ilgileniyorum.