Romanya Yaş

Romanya Yaş Seyahatim Nasıldı ? Yaş Şehri BEST

2 hafta boyunca Romanya’da yaşadıklarımı sizlere aktarmaya çalışacağım. Kendi gözümden Romanya ve özellikle Yaş şehri nasıl bir yer, buraya hangi proje ile nasıl geldim bunlardan bahsedeceğim.

Romanya’ya Nasıl Geldim ?

Üniversitemizde bulunun BEST(Board of European Students of Technology) diye bir klüp aracılığıyla geldim. Kısaca özetlemek gerekirsem BEST Avrupa’nın birçok ülkesinde bulunan bir öğrenci topluluğu.Bu öğrenci toplulukları ilkbahar,yaz,sonbahar,kış döneminde eğitimler düzenliyorlar ve siz de bu eğitimlere başvurup eğer kabul alırsanız ortalama 2 hafta süre boyunca o şehirde hem derse girip bir şeyler öğrenip hem de Avrupa’nın diğer ülkelerinden gelen katılımcılarla beraber tanışıp kültürel etkileşim sağlayabiliyorsunuz.Best hakkındaki yazıyı daha sonra detaylıca yazacağım.

Romanya Yaş Şehri Nasıl Bir Yer ?

Romanya Yaş(Iasi) ülkenin Bükreş’ten sonra en büyük ikinci kenti. En çok dikkatimi çeken olayı ise daha uçaktan itibaren ülkenin ne kadar yeşil olduğu. Şehirde birçok tarihi yapı var. Tabii ben bunu klasik bir yazısı şeklinde yazmak istemiyorum. Daha çok bir öğrenci gözüyle yazacağım. 2. büyük şehri dedim ama bizim büyükşehirler gibi düşünmeyin. Şehir oldukça küçük ve havaalanına indiğinizde bile fark ediyorsunuz. Zaten kendileri de garaj gibi küçücük bir havaalanı tabirini kullanıyorlar.

Romanya Yaş Kampüs Yapısı Nasıl ?

Romanya’daki üniversite yapısı bizim gibi duvarlarla örülü, girişi olan güvenlikten geçtiğimiz şeklinde bir yer değil. Şehrin bir bölümüne kampüs demişler ve tamamen açık alan ve o alan yurtlardan , fakülte binalarından ve bazı şirketlerin binalarından oluşuyor. Bunun dışında bina görmedim.

Ders Programı Nasıldı ?

Ders Programı
Ders Programı

Program açıkcası oldukça dolu dolu geçti. Arrival gününden sonra sabah 7’de odanın kapısını çalarak sizi uyandırıyorlar. Uyku sersemi tek göz kapalı şekilde açıyordum. Bana sürekli kahvaltının saatini söyleyip derse geç kalmamamı sağladılar. İyi kötü kahvaltı ettikten sonra Best ofisinin önünde toplanıp derse toplu bir şekilde gidiyorduk.

Social Activity’de ise ilk birkaç gün grubu kaynaştırmaya yönelik oyunlar challange’lar gerçekleştirdiler. Daha sonrasında şehir turu gibi şeyler de yaptık. Free time saatinde zaten günün yorgunluğu üzerinize çökmüş olduğundan duş alıp parti saatine kadar dinlenmeyi tercih edendenlerdim.

Ekin Abalıoğlu | BEST


Ekin Abalıoğlu
HAKKIMDA

22 Ekim 1998 tarihinde Denizli'de doğdum.İlkokul ortaokul ve Lise öğrenimini burada tamamlayarak 2018 yılında Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne girmeye hak kazandım. Hala Ege Üniversitesi'nde öğrenimime devam ediyorum. Programcılık hayatım 7. Sınıfta online oyunlara hile yazmak istememle başladı.Bu sıralar web programlama ile daha çok ilgileniyorum.